Archive for Czerwiec, 2013

Wyjazd do Paragwaju? Czemu nie!

Państwo Paragwaj nie kojarzy się zazwyczaj z celem jakiś wyjazdów turystycznych. Rzeczywiście miejsce to pozbawione jest dostępu do oceanu, przez co zostaje niejako zdyskwalifikowane jako znany ośrodek turystyczny. Z pewnością nie powstaną tutaj ogromne kurorty, w których sąsiadować ze sobą będą luksusowe hotele. Jednak być może właśnie w tym tkwi urok tego miejsca? Dzięki temu do Paragwaju docierać będą tylko ci turyści, którzy są tym państwem zainteresowani z powodu jego walorów historycznych czy naturalnych. Bo trzeba przyznać, że tych w Paragwaju nie brakuje. Jeśli ktoś zdecyduje się na podróż właśnie do tego, położonego w samym sercu Ameryki Południowej państwa, powinien przede wszystkim udać się nad Jezioro w San Bernardino. Jest to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Paragwaju. Oczywiście warto także pokusić się o spędzenie choćby jednego dnia w puszczy Chaco, o której wielu mówi, że stanowi tak zwane Zielone Piekło, ale daje też możliwość zobaczenia wciąż nieskażonego działalnością człowieka krajobrazu. Z kolei wśród najważniejszych zabytków Paragwaju wymienić warto ruiny jezuickiej misji, które znajdują się nieopodal dzisiejszego miasta Trynidad. Jest to chyba najbardziej znany turystyczny obiekt tego kraju, którego po prostu nie sposób ominąć. Te wszystkie atrakcje powinny przekonać żądnych przygód podróżników do wyjazdu właśnie do Paragwaju.

Paragwaj – wciąż nieodkryte miejsce na ziemi

Paragwaj jest krajem, który znajduje się w samym centrum Ameryki Południowej. Otoczony od wszystkich stron sąsiadami, w których przemysł turystyczny rozkwita, sam Paragwaj wciąż nie jest przez zwykłych turystów doceniany. A jednak coraz częściej właśnie tutaj zatrzymują się podróżnicy, którzy w Ameryce Południowej szukają czegoś więcej niż tylko słonecznych plaż i luksusowych hoteli. Paragwaj jest bowiem jednym z tych krajów, w których ciągle wiele terenów pozostaje niemal dziewiczych. Dotyczy to zwłaszcza puszczy Chaco, która jest jedną z części ogromnej puszczy amazońskiej. To właśnie tutaj docierają wszyscy miłośnicy dzikiej przyrody, którym miejsce to jawi się niemal jako raj na ziemi. Choć, paradoksalnie, większość osób, która miała okazję wędrować po tym zakątku Paragwaju, określa to miejsce raczej mianem Zielonego Piekła. A to wszystko dlatego, że puszcza jest po prostu środowiskiem bardzo wymagającym. Zwłaszcza dla nieprzywykłego do panujących tu warunków białego człowieka. Oczywiście nie wolno też zapominać, że w Paragwaju znaleźć można także liczne zabytki, które warto zwiedzić. Wśród nich na szczególna uwagę zasługują ruiny starej misji jezuickiej, które zostały wpisane na światową listę zabytków i dziedzictwa kulturowego UNESCO, ponieważ jest to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów na świecie.

Kto najczęściej podróżuje do Paragwaju?

Paragwaj to kraj, który z pewnością nie znajduje się w czołówce kierunków najchętniej wybieranych przez turystów. Jednak trzeba pamiętać, że mimo to państwo to coraz częściej jest przez podróżnych z Europy odwiedzane. Trafiają tutaj jednak przede wszystkim osoby, które zdecydowały się na zwiedzanie Ameryki Południowej na własną rękę lub w grupach zorganizowanych podczas tak zwanych wyjazdów trampingowych. Wycieczki tego typu są bardziej wymagające niż zwykłe wczasy, przede wszystkim dlatego, że podczas nich codziennie przemieszcza się z miejsca na miejsce. Zazwyczaj nie wiadomo także, w jakich warunkach przyjdzie nocować, ponieważ hotele rezerwowane są zazwyczaj jedynie z dziennym wyprzedzeniem, Turyści zwiedzający Paragwaj w formie trampingu najczęściej nie trafiają zresztą do luksusowych obiektów, ponieważ takich tutaj, a zwłaszcza na prowincji kraju nie ma. Jednak trzeba też pamiętać o tym, że osobom, które po Paragwaju podróżują zależy bardziej na poznaniu tego pięknego kraju oraz na tym, by obejrzeć jego największe atrakcje turystyczne, takie, jak choćby wspaniała i niemal nienaruszona działalnością człowieka puszcza Chaco, Jezioro w San Bernardino czy świetnie zachowane ruiny misji jezuickich oraz inne budowle sakralne. Wygodny wypoczynek w luksusowym hotelu raczej nie jest tu głównym celem.

Ruiny misji jezuickich w Trynidad

Jedną z głównych atrakcji turystycznych Paragwaju są ruiny misji jezuickich, które zwiedzać można w miejscowości Trynidad. Jako jedne z najlepiej zachowanych tego typu zabudowań na świecie, ruiny te zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oznacza to, że są pod specjalną ochroną. Dla turystów oznacza to także, że jest to miejsce, którego w Paragwaju po prostu nie sposób ominąć. Misje te, jak sama nazwa wskazuje, zostały założone przez przybywających tutaj duchownych, których celem było przede wszystkim nawracanie miejscowych Indian na wiarę katolicką. Trudu tego podjął się oczywiście zakon jezuitów, którego głównym celem jest właśnie krzewienie wiary na całym świecie. Jak wiadomo misjonarze nie koncentrowali się tylko na tym, by nawracać miejscową ludność na wiarę katolicką, ale także by ją edukować. Dlatego oprócz zabudowań świątynnych, które stanowią główny punkt całej misji, znaleźć tutaj można pozostałości po zabudowaniach klasztornych, w tym przede wszystkim budynkach gospodarczych oraz miejscu, w którym mnisi mieszkali na co dzień. Dodatkowo na terenie misji znajdowała się szkoła oraz szpital. Dzięki temu miejsca te mogły w zupełności spełniać swoją rolę jako ośrodków religijnych i edukacyjnych. Dotarcie tu nie powinno stanowić problemów, samo zwiedzanie również nie kosztuje majątku, dlatego warto się tutaj wybrać podczas swojej podróży do Paragwaju.

Puszcza Chaco – największy skarb Paragwaju

Paragwaj to miejsce, które przez turystów jest często omijane. Jako kraj, który nie ma dostępu do morza, dla wielu ludzi Paragwaj nie posiada żadnych walorów turystycznych. Z jednej strony można mówić, że takie myślenie jest dla tego kraju krzywdzące. Z drugiej jednak strony być może to dobrze dla miejscowej kultury i przede wszystkim przyrody, bo docierają tutaj tylko najsprawniejszy i jednocześnie najprawdziwsi podróżnicy, którzy zdają sobie sprawę z tego, że główną zasadą prawdziwego podróżnika, jest niczego nie zmieniać. Celem większości wypraw do Paragwaju jest odwiedzenie puszczy Chaco. Jest to oczywiście część ogromnych lasów Amazonii. Dzięki odpowiedniej polityce, Paragwaj chroni te lasy. Dlatego puszcza ta wciąż jest dziewicza i niezdobyta, oraz co najważniejsze, niezniszczona przez białego człowieka. Niektórzy nazywają tę puszczę Zielonym Piekłem. Wszystko dlatego, że jest tu bardzo parno i gorąco. Dodatkowo na białego człowieka, który po takim środowisku poruszać się nie umie, puszcza ta może być śmiertelnie niebezpieczna. Dlatego pragnąć ją zwiedzić warto wynająć miejscowego przewodnika. Większości osób wystarczy kilkudniowy pobyt w puszczy Chaco, by przekonać się, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Miejsc wciąż jeszcze nie do końca odkrytych i przez to po prostu fascynujących.

Jak zadbać o zdrowie podczas podróży do Paragwaju?

Paragwaj jest krajem położonym niemal w samym sercu Ameryki Południowej. Jest to więc państwo egzotyczne, w którym oczywiście spodziewać się można wszelkich dolegliwości zdrowotnych związanych choćby ze zmianą klimatu czy zupełnie inną niż w naszym kraju florą bakteryjną. Dlatego podczas podróży do Paragwaju turystom zalecane jest przestrzeganie takich samych środków bezpieczeństwa i zasad higieny, jak w przypadku podróży do innych egzotycznych miejsc na świecie. Warto więc zwracać uwagę na to, czy woda pita w trakcie podróży jest butelkowana i przegotowana. Można też oczywiście zabrać ze sobą specjalne środki uzdatniające. Dużą ostrożność należy też zachować podczas jedzenia surowych warzyw i owoców. Turyści podróżujący do Paragwaju nie muszą się szczepić przeciwko jakimkolwiek chorobom. Specjaliści zajmujący się medycyną egzotyczną jednak zalecają, by przed wyjazdem zabezpieczyć się przeciwko takim chorobom jak dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny czy wścieklizna. Sam dostęp do opieki medycznej w Paragwaju nie jest trudny, ale trzeba być przygotowanym na to, że w razie trafienia do szpitala konieczne będzie uiszczenie opłaty w wysokości około czterdziestu dolarów amerykańskich. Oczywiście planując podróż do Paragwaju nie wolno zapomnieć także o konieczności wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia.

Baza noclegowa i turystyczna w Paragwaju

Paragwaj to kraj, który jest obecnie coraz chętniej odwiedzany przez turystów. Trafiają tu jednak zazwyczaj ludzie, którzy uprawiają tak zwany tramping po Ameryce Południowej. Z racji tego, że Paragwaj nie posiada własnej linii brzegowej, nie istnieją utaj duże ośrodki turystyczne, w których obok siebie istnieje wiele luksusowych hoteli. To jednak sprawia, że atrakcyjność Paragwaju jako celu podróży wielu Europejczyków wzrasta. Wycieczka do Paragwaju niesie za sobą obietnicę przeżycia prawdziwej przygody i jednocześnie poznania prawdziwej kultury południowoamerykańskiej, w której mieszają się wpływy tradycji indiańskiej oraz kultury przywiezionej tu przed wiekami przez hiszpańskich kolonizatorów. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że w związku z tym wszystkim baza noclegowa w Paragwaju nie jest zbyt rozbudowana. Podróżując po tym kraju warto więc wcześniej zainteresować się, gdzie można we w miarę dogodnych warunkach spędzić noc. Oczywiście w większości miast i miejscowości, w których znajdują się jakieś atrakcje turystyczne, jak choćby ciekawe obiekty architektoniczne czy też szczególnie urokliwe krajobrazy, istnieją hostele czy też niewielkie hoteliki. Trudno jednak wymagać tu bardzo luksusowych warunków. Najlepsze hotele znaleźć można oczywiście w stolicy kraju, gdzie przybywają nie tylko turyści, ale też biznesmeni.

W jakim języku można porozumieć się w Paragwaju?

Paragwaj to państwo, które często jest jednym z przystanków na szlaku podróży po Ameryce Południowej. Przybywają tutaj turyści, którzy pragną przede wszystkim zwiedzić Boliwię i Brazylię albo Argentynę. Jako kraj, który położony jest z dala od oceanu, Paragwaj nie posiada walorów turystycznych w opinii osób, dla których wakacje to przede wszystkim wypoczynek na plaży. Być może dzięki temu, Paragwaj wciąż może pochwalić się bogatą kulturą tradycyjną i spokojem, który wynika z braku dużej ilości turystów. Jednak pamiętać trzeba, że Paragwaj to miejsce bardzo urokliwe, w którym nie brakuje atrakcji turystycznych. Warto kraj ten odwiedzić właśnie po to, by odpocząć od panoszącej się coraz bardziej w Ameryce Południowej komercji, która wymierzona jest przede wszystkim w zagranicznych, przybywających ze Stanów Zjednoczonych, a przede wszystkim Europy i Azji turystów. Oczywiście fakt, że Paragwaj położony jest z dala od tradycyjnych celów podróży wakacyjnych sprawia, że nieco utrudnione może być tutaj porozumiewanie się z miejscową ludnością. Problemu nie będzie miał oczywiście ten, kto biegle mówi po hiszpańsku. Ten język jest przecież językiem urzędowym w Paragwaju. Jednak można próbować porozumieć się także w języku angielskim. Miejscowa ludność nastawiona jest do turystów raczej przyjaźnie, więc także dołożyć wszelkich starań, by się z przybyszami porozumieć.

Charakterystyczne kościoły znajdujące się w Paragwaju

Paragwaj to kraj południowoamerykański, który wiele wieków temu został podbity przez Hiszpanów. Dzisiejszymi pozostałościami po tych przybyszach z Europy jest przede wszystkim obowiązujący w Paragwaju urzędowy język, jakim jest hiszpański. To właśnie w tym języku najłatwiej jest się tutaj porozumieć, choć oczywiście można próbować także porozmawiać z miejscowymi po angielsku. Druga pozostałością po kolonizatorach z Hiszpanii jest oczywiście religia. Obecnie blisko dziewięćdziesiąt procent mieszkańców Paragwaju deklaruje wiarę katolicką. Oczywiście z tego wynika fakt, że niemal na każdym kroku można natknąć się tutaj na budowle sakralne, z których większość warta jest obejrzenia. Przede wszystkim dlatego, że reprezentują charakterystyczny dla Ameryki Południowej typ budowy. Na dodatek pamiętać trzeba, że większość z tych budowli jest fantastycznie wkomponowana w miejscowy krajobraz. Białe ściany kościołów, których kolor wynika przede wszystkim ze względów praktycznych i ma chronić ściany budowli przed nadmiernym nagrzaniem, fantastycznie kontrastuje tu z zielenią południowoamerykańskich palm. Dla turystów Z Europy wrażenie to jest niesamowite i przypomina nieco obrazki biblijnej Jerozolimy. Osoby zainteresowane zwiedzaniem obiektów sakralnych w Paragwaju powinny trafić szczególnie do Bazyliki w Caacupe lub do Kościoła Franciszkanów w Jaguaron.

Podstawowe informacje o Paragwaju

Paragwaj to jedno z państw, które mieszczą się w Ameryce Południowej. Kraj ten nie posiada dostępu do morza. Paragwaj położony jest między Argentyna, z którą graniczy od południa i zachodu, Boliwią, która graniczy z nim od północy oraz Brazylią, która znajduje się na wschodzie. Takie położenie sprawia, że kraj ten nie jest głównym centrum turystycznym Ameryki Południowej. Coraz częściej jest jednak odwiedzany przez turystów, którzy biorą udział w tak zwanych wyjazdach trampingowych, których celem jest poznanie niemal całej Ameryki Południowej. Paragwaj jest typowym krajem południowoamerykańskim. Jako taki prezentuje typową dla tego rejonu świata kulturę. Oficjalnym językiem, w którym można się tu wszędzie porozumieć, jest oczywiście hiszpański. Jest to język kolonizatorów, którzy do Paragwaju przywieźli także swoją religię. Obecnie większa część społeczeństwa wyznaje chrześcijaństwo. Najsilniejsza jest tutaj grupa katolików, jednak spotkać tu można także protestantów oraz w bardzo niewielkim stopniu przedstawicieli innych religii, w tym osoby wciąż kultywujące religie tradycyjne, panujące tutaj przed kolonizacją. Oczywiście trzeba tu nadmienić, że religijność południowoamerykańska jest bardzo charakterystyczna. Zobaczyć to można choćby w licznych kościołach, które warto zwiedzić, by dokładniej poznać ten kraj.